چرا اوین هوم
خانهمقاله اسفنج یورتان یورولوکس

اسفنج یورتان یورولوکس

9 آبان 1400
0 140
اسفنج یورتان یورولوکس

در ساخت مبلمان مواد خام زیادی به کار می رود که همه در کنار هم یک محصول نهایی را می سازند. یکی از آنها فوم یا اسفنجی است که در مرحله روکوبی بر روی کلاف می چسبانند تا قسمت نشیمن مبل را بواسطه آن تکمیل کنند. اما فوم و اسفنج تفاوت هایی با هم دارند و کاربرد هر یک در ساخت مبلمان یک سری مزایا و معایبی به همراه دارد. اگر به تازگی قصد خرید مبل دارید، در این مقاله اوین هوم با ما همراه باشید تا اولا هر یک از این دو متریال را تعریف کنیم و سپس به معرفی اسفنج یورتان یورولوکس که یکی از بهترین اسفنج های موجود در بازار برای ساخت مبلمان است بپردازیم.

فوم چیست؟

ماده ای است که از قرار دادن کپسول های گاز در یک سیال مایع یا جسم جامد بوجود می آید. در بسیاری از فوم ها میزان گاز زیادی استفاده می شود. دراین نوشتار فوم جامد مدنظر ماست که در دو نوع فوم با سلول بسته و فوم با سلول باز موجود است. در درون فوم با سلول بسته گاز یک سری کیسه های جداگانه را بوجود می آورد که هر کدام از طریق یک سری مواد جامد بطور کامل احاطه شده اند.

از فوم ها در صنایع چوبی برای ساختن قسمت نشیمن مبلمان استفاده می شود. استفاده از این متریال باعث نرم شدن این قسمت می شود تا تجربه ی راحت تری در نشستن داشته باشید. اما باید دقت داشته باشید که فوم ها در کوره با درجه حرارت متفاوتی ساخته می شوند و همین موجب تنوع در تولید آنها می شود. ما در کلیت دو نوع فوم داریم:

  • سرد
  • گرم
قیمت فوم

فوم چیست

که فوم های سرد در کوره ها در دمای پایینی ساخته می شوند و این عامل باعث دوام بالای آنها می شود. این فوم ها همچنین چون در دمای پایین ساخته می شوند، از قابلیت ارتجاعی بالایی برخوردارند. در صندلی ماشین ها از این نوع فوم ها استفاده می شود که حد بالای دوام آنها معمولا 4 سال است. فوم های گرم نیز در دمای بالا در داخل کوره ها ساخته می شوند و به همین دلیل هم هست که این فوم ها از کیفیت و دوام کمتری نسبت به فوم های سرد برخوردارند. تغییر شکل دادن این فوم ها هم زودتر از فوم های سرد اتفاق می افتد. دقت داشته باشید که فوم های گرم با حرارت مستقیم و فوم های سرد با حرارت غیر مستقیم ساخته می شوند.

اسفنج چیست؟

اسفنج همان ابر معمولی و کرم رنگ است که در بازار موجود است و در گذشته برای پاک کردن تخته سیاه از آن استفاده می شد. با این تفاوت که ابعاد و اندازه اسفنج مبلمان از اسفنج های معمولی بزرگتر است. این متریال هم برای نرمی و راحت کردن تجربه نشستن بر روی مبلمان استفاده می شود. میزان کیفیت اسفنج ها به میزان چگالی آنها بستگی دارد که هر چقدر بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت بالاتر آن محصول است. دقت داشته باشید که اسفنج ها از فوم ها نرم تر هستند و به همین جهت برای مبلمان راحتی کاربرد وسیعی دارند. اما خود اسفنج ها هم دو نوع دارند که عبارتند از:

  • اسفنج معمولی
  • اسفنج یورتان یورولوکس

که اسفنج یورولوکس سبت به معمولی بسیار نرم تر و انعطاف پذیرتر است. نام دیگر اسفنج های یورتان، پلی اورتان است که بر پایه ب تشکیل می شوند. در ادامه به ارائه توضیحات بیشتر در خصوص اسفنج های پلی اورتان می پردازیم. با ما همراه باشید!

اسفنج پلی اورتان چیست؟

حضور H2O در این نوع از اسفنج باعث انبساط آن شده و حجم آن را بیشتر می کند. دقت داشته باشید که اسفنج یورتان حاصل ترکیب و واکنش شیمیایی بین چند ماده است که برخی از این مواد، مواد ضروری برای ساخت اسفنج هستند و برخی هم بعنوان افزودنی در ترکیب این اسفنج ها به کار می روند. از میان این مواد مختلف می توان از رزین پلی ال، آب و عامل پخت یا همان ایزوسیانات نام برد. در پایان لازم به ذکر است که اسفنج یورتان طی 3 روز تولید می شود. سپس به سه روش برش می خورد و در جاهای مختلف مبل به کار می رود.

قیمت اسفنج

اسفنج پلی اورتان چیست

فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

با تمام توضیحاتی که داده شد، استفاده از فوم سرد برای مبلمان بهتر است یا اسفنج؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟ خیلی خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، هر دوی این مواد خوب هستند و انتخاب آنها در درجه اول به مدل مبلمانی بستگی دارد که شما بعنوان مشتری انتخاب می کنید. بعد از انتخاب شما و اینکه مشخص شد کدام یک از این دو برای میل شما بهتر است، این دیگر به وجدان کاری تولید کننده برمی گردد که گزینه مناسب را برای شما برگزیند.

گفتیم که فوم ها بواسطه حرارت (مستقیم یا غیر مستقیم) در کوره ساخته می شوند و تنوع زیادی دارند. اسفنج اما همان ابر معمولی است و تنوع آن زیاد نیست. صرفا بر اساس ضخامت های مختلف ساخته می شود. اسفنج ها را بر اساس وزن و حجمی که دارند، می توان دسته بندی کرد. دقت داشته باشید که همانطور که در بالاتر گفتیم، اسفنج ها که در پایه همان ابر هستند، نرم تر از فوم می باشند و بدیهی است که استفاده از آنها برای مبلمان باعث می شود که محصول نهایی بسیار راحت تر و دلچسب تر باشد. نکته ای که در اینجا قابل توجه است، این است که اسفنج یورولوکس نسبت به اسفنج معمولی بسیار نرم تر و مرغوب تر بوده و از طول عمر بیشتری برخوردار است.

در مقایسه اسفنج یورولوکس و فوم سرد نیز می توان اینگونه جمع بندی کرد که هر دو تقریبا از دوام یکسانی برخوردارند. با این تفاوت که فوم سرد سفت تر از اسفنج یورتان است و برای کسانی که راحت بودن مبل به اندازه شیک و مجلل بودن آن برای شان اهمیت دارد، اسفنج یورتان یورولوکس بهترین گزینه است! به همین دلیل هم هست که ما در اوین هوم این متریال مرغوب را برای روکوبی نشیمن مبلمان انتخاب کرده ایم.

خرید اسفنج یورتان

فوم سرد بهتر است یا اسفنج

برای مبلمان کلاسیک فوم سرد بهتر است یا اسفنج؟

همانطور که در بالا هم گفته شد، دو مورد در انتخاب این دو گزینه اهمیت دارد. یکی میزان دوام ماده مورد نظر و دیگری راحتی و نرمی آن که تجربه نشستن مطلوبی را برای مصرف کننده فراهم کند. اگر بخواهیم در یک جمع بندی واقع بینانه بین این دو یکی را انتخاب کنیم که هم طول عمر مطلوب را داشته باشد و هم راحتی و انعطاف فوق العاده را طبعا به اسفنج یورولوکس می رسیم (منظور ما از اسفنج در این نوشتار همان اسفنج یورولوکس است). چرا که فوق العاده نرم و مرغوب است و از دوام بالایی هم برخوردار است.

جمع بندی

در این مقاله از اوین هوم سعی کردیم در ابتدا انواع متریال پرکاربرد برای نشیمن مبلمان را معرفی کرده و هر یک را به اختصار توضیح دهیم. گفتیم که فوم و سفنج دو متریالی هستند که برای این منظور به کار می روند و انواع هر یک را برشمردیم. فوم در دو نوع سرد و گرم موجود است که نوع سرد آن سفت تر بوده و از دوام و کیفیت بیشتری برخوردار است. در مقابل نیز اسفنج در دو نوع موجود است: اسفنج معمولی و اسفنج یورتان یورولوکس. که دومی از قابلیت انعطاف و نرمی فوق العاده ای برخوردار است و دوام بالاتری هم دارد. سپس در یک مقایسه کلی بین اسفنج یورتان و فوم سرد این را گفتیم که اگر بخواهیم گزینه ای را برگزینیم که نسبت متعادلی از هر دو را داشته باشد (دوام و انعطاف بالا)، اسفنج یورتان یورولوکس بهترین گزینه است.

 

درباره نویسنده

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *