۲۰ نکته مهم برای چیدمان بهتر اتاق خواب

چیدمان اتاق خواب

اتاق خواب مکان استراحت و انجام دادن کارهای شخصی شماست و زمان صرف شده برای استراحت در طول زندگی هر شخص به طور میانگین ۲۲ سال و ۷ ماه است پس کیفیت این بخش از زندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای داشتن خواب راحت و آرام بهتر است اتاق خوابتان را طوری تزیین کنید که به ذهنتان آرامش دهد با به کار گرفتن نکات ذیل نه تنها باعث زیبا شدن اتاق خود می‌شوید بلکه با صرف هزینه‌ی کم به سلامت و آرامش روحیه‌ی خود کمک می‌کنید.

استفاده از گل و گیاه اکسیژن ساز

اولین نکته‌ای را که باید رعایت کنیم استفاده از گل و گیاه طبیعی است چون علاوه بر زیبایی به تصفیه‌ی هوای اتاق کمک می‌کند مثلا کاکتوس‌ها اشعه‌های مضر حاصل از امواج الکترونیکی مثل امواج لپ‌تاپ، گوشی، وای فای و… را به خود جذب می‌کنند و برای سلامتی مفید هستند پس استفاده از گلدان باعث ایجاد انرژی مثبت و احساس آرامش می‌شود و کمک می‌کند شما خواب راحت و آرام داشته باشید بهترین مکان برای چیدن گلدان مکانی است که نور و هوای کافی وجود داشته باشد.

گیاه آلوئه ورا بهترین گیاه برای تصفیه‌ی هوای موجود در فضای اتاق و تولید اکسیژن به شمار می‌آید همچنین در شب اکسیژن زیادی تولید می‌کند و باعث خواب عمیق و راحت شما می‌شود از مزیت‌های این گیاه می‌توان به مقاومت آن در برابر بی‌آبی و خاصیت دارویی داشتن اشاره کرد به طور مثال از ژل آن می‌توان به عنوان پماد سوختگی و کمک به عمر طولانی سلول‌های پوست (جوان‌کننده‌ی پوست) استفاده کرد.

 

استفاده از گل و گیاه در اتاق خواب

 

حذف اکسسوری‌های اضافی از اتاق خواب

اکسسوری‌های غیرضروری اعم از مبلمان اضافی را از اتاق‌تان حذف کنید زیرا وجود اشیا اضافی در اتاق موجب سلب آرامش و ایجاد شلوغی و بی‌نظمی می‌شود همچنین وجود این لوازم غیرضروری اتاق شما را کوچک نشان می‌دهد پس حذف آن‌ها به بزرگ و مرتب شدن فضا کمک می‌کند.

 

حذف اکسسوری اضافی

 

متناسب بودن اندازه‌ی اکسسوری‌ها با اتاق خواب

در هنگام انتخاب اکسسوری برای اتاق‌تان جوگیر نباشید باید منطقی عمل کنید و اندازه لوازم انتخابی متناسب با اندازه‌ی فضای شما باشد. مثلا اگر فضای اتاق شما کوچک باشد نباید مبلمان یا تخت‌خواب بزرگ انتخاب کنید چون هم اتاق شما را بی‌نظم و کوچک‌تر نشان می‌دهند و هم حرکت شما را در اتاق سخت و دشوار می‌کند.

 

متناسب بودن اکسسوری اتاق خواب

 

 

استفاده از طرح خاص برای دیوار پشت تختخواب

در اتاق‌خواب اولین چیزی که به چشم می‌خورد تخت است پس دکوراسیون اطراف تخت‌خواب از اهمیت خاصی برخوردار است البته باید یادآور شد که از دکورهای متنوع و شلوغ استفاده نکنید. دیوار پشت تخت می‌تواند از نظر رنگ و طراحی با سایر دیوارها متفاوت باشد این خود باعث جذاب شدن طراحی اتاق می‌شود. برای خاص کردن دیوار پشت تختخواب می‌توانید از طرح‌های پیشنهادی زیر استفاده کنید:

 1. کاشی‌هایی که دارای رنگ‌های مکمل با بقیه‌ی دیوارهاست و دارای نقش و طرح برجسته است.
 2. کاغذ دیواری با طرح خاص
 3. طرح‌های هنری که در دیوار نقاشی شده باشد یا به صورت برچسب به دیوار بچسبد باید توجه داشت که از قاب عکس یا تابلو در بالای سرتان استفاده نکنید چون احتمال خطر سقوط دارد.
 4. قرار دادن دو چراغ دیواری که در سمت راست و چپ تخت به صورت قرینه تعبیه شده است.
 5. استفاده از پنل‌های چوبی که به دکوراسیون اتاق، سبک مدرن هم می‌دهد.
 6. نصب شلف در دیوار پشت تخت علاوه بر زیبایی، فضای اضافی هم برای تزیین به وجود می‌آورد که برای اتاق‌های نقلی مناسب است.
 7. نصب یک قالیچه‌ی کوچک بروی دیوار پشت تختخواب به سبک سنتی دکوراسیون هم کمک می‌کند.
 8. با نصب تاج بلند در تختخواب، پشت دیوارتان را تزیین کنید در این شرایط از اکسسوری‌های دیگری جهت تزیین استفاده نکنید.
 9. آراسته کردن دیوار پشت تخت با نصب پرده تزیینی که به دکوراسیون سبک کلاسیک می‌دهد.

 

دیوار پشت تختخواب

 

ساختن یک گالری دیواری زیبا

برای خلق یک گالری دیواری زیبا کافی است دیواری را جهت نصب مجموعه‌ای از تابلوها و تصاویر انتخاب کنید. با این کار علاوه بر زیبایی و جذابیت بصری با کمترین هزینه به شخصی‌سازی هم کمک می‌کنید. توجه داشتن به یک هماهنگی خاص در هنگام نصب تابلوها باعث می‌شود که یک گالری جذابی داشته باشید این هماهنگی می‌تواند در اندازه، رنگ، جنس و شباهت تصاویر باهم باشد. قاب تصاویر متناسب با تصویر مختلف باشد.

 

گالری عکس دیواری در اتاق خواب

 

رنگ مناسب برای دیوار اتاق خواب

رنگ مناسب اتاق می‌تواند به داشتن خواب راحت و آرام کمک کند و در روحیه‌ی شما تاثیر مثبتی ایجاد کند. بهترین رنگ برای اتاق خواب رنگ‌های درخشان و روشن است زیرا علاوه بر ایجاد آرامش به بزرگ نشان دادن فضا کمک می‌کند. استفاده از رنگ خنثی، آبی، ترکیب رنگ زرد و سبز برای اتاق خواب مناسب می‌باشد بویژه رنگ آبی که به ایجاد آرامش، کاهش تپش قلب و فشارخون کمک می‌کند. رنگ بنفش و رنگ ارغوانی ذهن را به طور ناخودآگاه بیدار نگه می‌دارد و رنگ خاکستری و قهوه‌ای خسته کننده هستند.

 

رنگ دیوار اتاق خواب

 

استفاده از اکسسوری‌های پارچه‌ای یا بافتنی با طرح منسجم و یکپارچه

استفاده از اکسسوری‌های پارچه‌ای یا بافتنی مثل فرش، لحاف و روتختی، پادری با طرح و رنگ مشابه می‌توانند به اتاق خواب، یک وحدت و نظم خاصی بدهند سعی کنید از طرح و نقش ساده که دارای رنگ خنثی هستند، استفاده کنید.

 

رنگ یکپارچه و منسجم در اتاق

 

نصب قفسه دیواری

اکسسوری قفسه دیواری در اتاق خواب علاوه بر زیبایی به استفاده بهینه از فضا کمک می‌کند.

 

قفسه ی دیواری

 

استفاده از فضای مخفی در اتاق

برای اینکه اتاق‌تان شلوغ و ریخت و پاش دیده نشود یک کشویی زیر تخت‌تان تعبیه کنید که وسایل شخصی و اضافی را در آن جا قرار دهید با این کار از فضای اتاق استفاده بهینه می‌شود.

 

فضای مخفی در اتاق خواب

استفاده از وسایل قدیمی

استفاده از وسایل قدیمی در بین مردم بسیار مرسوم است و سعی دارند با استفاده از این طرح و رنگ‌ها یاد تاریخ را زنده کنند در طرح‌های امروزی و مدرن از اشکال هندسی استفاده شده است اما این طرح‌ها رنگ‌های لطیفی ندارند در دهه ۱۹۵۰ رنگ‌ها بسیار تند بودند و در دهه ۱۹۶۰ از رنگ‌های روشن‌ و اصلی و گل‌های هندسی استفاده می‌کردند در دهه ۱۹۷۰ کمی تیره‌تر و دلگیرتر شدند. اگر دوست دارید از طرح‌های قدیمی استفاده کنید خوب می‌دانید که باید دنبال چه چیزی باشید و چطور بین اشیا هماهنگی ایجاد کنید اما بهتر است در استفاده از طرح‌های قدیمی زیاده‌روی نکنید چون بسیاری از آن‌ها ساختگی هستند.

با نصب قالیچه، سبدهای قدیمی یا بشقاب‌های طرح‌دار سنتی برروی دیوار می‌توانید به دکوراسیون اتاق سبک سنتی بدهید. حتی می‌توانید از چمدان‌های قدیمی یا گرامافون به عنوان دکور در اتاق خواب استفاده کنید.

 

قالیچه پشت تختخواب

 

استفاده از نور پردازی

نورپردازی رابطه‌‌ی مستقیمی با احساسات دارد و باید علاوه بر روشنایی فضا، در شما ایجاد احساس آرامش کند. پارامترهایی که باعث جذاب شدن نورپردازی می‌شود عبارتند از نوع و مکان منبع نور، شدت، رنگ و زاویه‌ی نور.

نورپردازی در دو شکل صورت می‌گیرد:

 1. مستقیم
 2. غیرمستقیم

اگر بین منبع نور و محدوده نورپردازی شده چیزی قرار نگیرد، نورپردازی مستقیم می‌گویند ولی اگر این محدوده بواسطه انعکاس منبع نور یا عبور نور از جسم شفاف، روشن شده باشد نورپردازی غیرمستقیم می‌گوییم ساده‌ترین مثالی که برای تفهیم تفاوت بین نور مستقیم و غیرمستقیم می‌توان به کار برد در نظر گرفتن فردی است که زیر نور خوشید، قرار گرفته است و بین خورشید و فرد هیچ چیز (حتی ابر) قرار ندارد در این حالت می‌گوییم در معرض نور مستقیم است ولی اگر آن شخص از زیر یک سایبان، نور را دریافت کند می‌گوییم در معرض نور غیرمستقیم قرار دارد.

نورپردازی به شکل مستقیم

لامپ‌های مهتابی، چراغ مطالعه، لوسترها یا هر منبع نوری که فیلتر یا منعکس نشده باشد و یک محدوده را مستقیم روشن کند جزء نورپردازی مستقیم محسوب می‌شود.

اگر نور مستقیم به صورت فرد بتابد علاوه بر اینکه چشمش را اذیت می‌کند باعث ایجاد ناراحتی و استرس در فرد می‌شود لذا محل قرار گیری منبع نور نباید به گونه‌ای باشد که مستقیما محل نشستن شما را روشن کند بهتر است این منابع نوری به دیوار بتابند و به سمت پایین قرار نگیرند.

نورپردازی به شکل غیرمستقیم

نورپردازی غیرمستقیم، نور نرم‌تری ایجاد می‌کند و در فضاهایی که به منظور استراحت و آرامش طراحی شده است، به کار می‌رود لذا برای اتاق خواب مناسب است. همچنین برای برجسته و جذاب کردن یک اکسسوری مانند تخت یا گلدان از این نورپردازی استفاده می‌شود نور غیرمستقیم  می‌تواند در دو حالت دریافت شود از طریق انعکاس نور یا عبور کردن نور از جسم شفاف مانند شیشه.

استفاده از نور غیرمستقیم به صورت منعکس شده برای آراستن سقف و دیوارها مناسب است این نورها در قالب LED، خطی و ریسه‌ای و… استفاده می‌شوند. این نورپردازی در اتاق خواب علاوه بر زیبایی می‌تواند با نور و چشمک زدن آرام و ملایمشان به شما کمک کند تا خواب راحتی داشته باشید.

همچنین استفاده از چراغی که شید پارچه‌ای دارد، آباژور یا هر چراغی که برای روشن کردن یک محدوده‌ی خاص، نور خود را از یک فیلتر عبور می‌دهد و با رنگ دلنشینی که دارد یکنواختی فضا و دکور را از بین می‌برد لذا می‌تواند یک فضای گرم و آرامش‌بخش ایجاد کند.

 

نورپردازی در اتاق خواب

 

نورپردازی غیرمستقیم بهتر است یا مستقیم؟

نور مستقیم راندمان و بازدهی بیشتری دارد و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود ولی در نورپردازی غیرمستقیم به دلیل جذب نور توسط دیوارها، سقف، شیشه‌های مات و … دارای راندمان و بازدهی پایین‌تری است در مقابل دارای مزیت‌هایی از جمله کم شدن سایه‌های تیز و شدید (که در اصطلاح به «نرم شدن نور» معروف است) می‌باشد.

ایجاد نقطه مرکزی یا کانونی

ایجاد نقطه مرکزی یا کانونی در اتاق‌خواب یعنی در اتاق خواب یک ناحیه‌ای درست کنید که جذابیت خاصی داشته باشد و توجه‌تان را به آن نقطه جذب کند در واقع این ناحیه پررنگ‌تر و برجسته‌تر از دیگر نواحی باشد مثلا در میان اکسسوری‌ها یا دیوار با رنگ خنثی می‌توانید از تابلویی با رنگ گرم استفاده کنید و این ناحیه را به نقطه‌ی کانونی تبدیل کنید.

نقطه کانونی در اتاق خواب

نصب آینه‌ی دیواری متناسب با اندازه‌ی اتاق

با نصب آینه‌ی بزرگ که متناسب با اندازه‌ی فضا باشد، به روشنایی اتاق خواب‌تان کمک کنید قبل از انتخاب مکان قرارگیری آینه باید به نکات زیر توجه کنید:

 1. آینه باید از تختخواب شما فاصله داشته باشد زیرا ممکن است عواملی مانند طوفان و  زلزله منجر به افتادن آینه شود لذا باید خطرات احتمالی را در نظر بگیرید.
 2. آینه روبروی تخت‌خواب شما قرار نگیرد زیرا این مکان برای خوابیدن و استراحت کردن شما طراحی شده است. لذا اشیایی که منجر به حواس پرتی و سلب آرامش شما می‌شود بهتر است موقع خوابیدن جلوی چشم شما نباشد.
 3. مکان آینه طوری نباشد که موقع خوابیدن نور را به چشم شما منعکس دهد.

 

نصب آینه در اتاق خواب

 

استفاده از تاج مناسب برای تخت خواب

استفاده از تاج مناسب برای تخت‌خواب به زیبا کردن اتاق خواب‌تان کمک می‌کند چرا که  به خاطر بزرگ بودن زیاد به چشم می‌آید و نقش اصلی را در اتاق دارد. توجه داشته باشید که رنگ این تاج (سرتختی) باید با رنگ تخت و اتاق، سازگاری و هماهنگی داشته باشد.

 

استفاده از تاج مناسب

 

استفاده از پرده های ظریف

استفاده از پرده‌های ظریف و نازک که نور را از خود عبور می‌دهند، به تزیین پنجره‌های اتاق‌خواب کمک می‌کند و تاثیر زیادی را در دکوراسیون اتاق‌تان دارد. باید این نکته را یادآور شد که استفاده از پرده‌های ضخیم جلوی نور پنجره را می‌گیرد و اتاق‌تان را تاریک و افسرده می‌کند بخصوص اگر از گلدان استفاده می‌کنید باید به فکر سلامت و شادابی آن باشید تا این اکسسوری زیبا و طبیعی نیز با تصفیه‌ی هوای اتاق به سلامتی شما  کمک کند.

 

پرده در اتاق خواب

 

هم رنگ بودن سقف با دیوار

شما وقتی روی تخت استراحت می‌کنید و در حالت افقی هستید اولین چیزی که به چشم‌تان می‌آید سقف است لذا توجه به هماهنگی و سازگاری آن با دیوار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای اینکه فضا را بزرگ‌تر و بازتر احساس کنید سعی کنید از رنگی برای سقف استفاده کنید که بین دیوار و سقف، سایه ایجاد نشود چون در این شرایط فضای اتاق کوچک‌تر به نظر می‌آید. بهتر است سقف با دیوار هم‌رنگ باشد.

استفاده از فرش یا قالیچه در زیر تختخواب

موقع پایین آمدن از تختخواب بخصوص وقتی که خواب‌آلود هستید پسندیده نیست که پاها روی کف سرد و سخت قرار بگیرد استفاده از فرش یا قالیچه‌ی نرم در زیر تختخواب راه‌حل مناسبی است برای رفع این مشکل است البته توجه داشته باشید که اندازه‌ی فرش باید ۳۰ الی ۴۵ سانت از تخت‌خواب بزرگ‌تر باشد.

 

فرش در زیر تختخواب

 

استفاده از کمد

استفاده از کمد برای چیدن وسایل شخصی اهمیت ویژه‌ای دارد و باعث طبقه‌بندی وسایل شما و مرتب دیده شدن اتاق می‌شود در صورتی که اتاق شما فضای کافی نداشته باشد می‌توانید به جای این اکسسوری از کشوی زیر تخت یا قفسه ی دیواری استفاده کنید.

در صورت استفاده از کمدی که مجزا با دیوار است باید توجه داشته باشید که حداقل فاصله ی آن از تخت‌خواب به اندازه‌ی ارتفاع کمد باشد تا اگر موقع استراحت شما زلزله‌ای یا اتفاقی مشابه رخ دهد از خطر افتادن کمد یا اشیای کمد در امان باشید پس بهتر است مکان قرارگیری کمد روبروی تخت شما باشد به عبارت دیگر کمد به دیواری تکیه کند که روبروی تخت‌خواب شما قرار دارد.

 

کمد در اتاق خواب

 

کاهش اشعه‌های حاصل از امواج الکترونیکی در اتاق‌خواب

میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی توسط دستگاه‌های الکترونیکی و برقی مانند لپ‌تاپ و گوشی ایجاد می‌شوند. اشعه‌های حاصل از امواج الکترونیکی می‌توانند برای سلامتی مضر باشند و کیفیت خواب شما را پایین بیاورند لذا تا حد امکان لوازم الکترونیکی را از اتاق‌خواب‌تان حذف کنید و برای هشدار بیدار شدن به جای گوشی از ساعت استفاده کنید.

استفاده از مبل تختخواب شو در فضای کوچک

مبل تختخواب شو که به آن کاناپه تخت خوابی هم می‌گویند فضای کمی را اشغال می‌کند ولی کارایی زیادی دارد که می‌تواند برای اتاق خواب‌های کوچک بهترین انتخاب باشد با استفاده از این اکسسوری دیگر نیازی به تخت و مبل نیست علاوه بر آن شما می‌توانید موقع خرید  این اکسسوری، کاناپه‌هایی را انتخاب کنید که دارای کتابخانه نیز باشد در واقع شما با این کار ۳ تا از اکسسوری‌های ضروری اتاق خواب را تهیه کردید.

هنگام انتخاب مبل تختخوابشو چه نکاتی را باید در نظر بگیریم:

 1. اندازه و هماهنگی رنگ کاناپه با اتاق‌خواب
 2. برای اتصال پایه به بدنه کاناپه بهتر است از چسب استفاده شود زیرا اگر از میخ استفاده شود به مرور زمان منجر به لقی و… می‌شود.
 3. جنس و بافت پارچه نرم باشد
 4. حواستان باشد که قبل از خرید همه‌ی قسمت‌های آن را تست کنید و از نرم و یکنواختی آن مطمین شوید.
 5. قسمت کشویی را باز کنید و حرکت تخت خواب را موقع رفت و برگشت تست کنید این حرکت باید به نرمی و روان صورت گیرد و دشوار یا لق نباشد.
 6. کلاف مبل تختخواب شو باید محکم و مقاوم باشد.
 7. رویه‌ی تشک و پارچه‌ی مبل باید دارای ابعاد مناسب باشد.

 

کاناپه در اتاق خواب

 

 

برای دریافت قیمت سرویس خواب در تبریز و همچنین خرید سرویس خواب در تبریز، بهتر است با یک مرکز تخصصی مشورت کنید؛ مجموعه‌ای که کارشناسان متخصص و با تجربه را برای راهنمایی ها و مشاوره های لازم در اختیار دارد. اگر در مراجع آنلاین خرید و فروش سرویس خواب، جستجوی کوتاهی داشته باشید به اهمیت این مسأله پی می‌برید.

واحد تولیدی صنعتی مبلمان EVIN HOME (اوین هوم) با تکیه بر سال ها تجربه و فعالیت ویژه برای تولید و فروش محصولات داخلی درجه یک و با کیفیت، بهترین بستر را برای خرید سرویس خواب و… فراهم ساخته است. این مجموعه همچنین مشاوره رایگان و خدمات پس از فروش محصول را ارائه می دهد.

 


مبل اوین

**              مبل اوین              **

دیدگاه‌ها ۰

*
*