تاثیر نورپردازی بر دکوراسیون داخلی

استفاده از نور و نورپردازی مناسب و اصولی می‌تواند تاثیر چشمگیری در دکوراسیون داخلی شما داشته باشد و زیبایی اکسسوری‌های (اعم از مبلمان، ویترین، فرش و… ) شما را دو چندان کند. وجود نور علاوه بر زیبایی، برای دیده شدن یک جسم لازم و ضروری است و تمامی اجسام برای دیده شدن به نور نیاز دارند. این منابع نوری که ما در منازل، فروشگاه‌ها، ادارات، کارخانه‌ها و … استفاده می‌کنیم مصنوعی هستند به عبارت دیگر هر منبع نوری که خورشید نباشد مصنوعی و توسط انسان ساخته شده است. بیشتر این منابع نوری صرف نظر از منابعی که انرژی خود را از گاز، بخاری، آتش و امثال آن‌ها دریافت می‌کنند دارای سیستم الکتریکی هستند. نورپردازی کاربردهای مختلفی دارد و استفاده از آن در هر مکانی با توجه به شرایط آن متفاوت است و اصول خاص خود را دارد مثلا شما می‌توانید با استفاده از نور فضایی را بزرگتر یا کوچکتر نشان دهید. نورپردازی می‌تواند روح و روان شما را تحت تاثیر قرار دهد به همین دلیل استفاده‌ی اصولی از آن اهمیت ویژه‌ای دارد و ما در این مقاله تاثیر نور و نورپردازی بر فضاها و دکوراسیون داخلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

نورپردازی

 

نور چیست؟

مجموع اشعه‌هایی که هنگام طلوع خورشید متراکم می‌شوند نور نام دارند که یکی از مهمترین عطایای الهی می‌باشد. نور در زندگی تمام موجودات بویژه انسان نقش مهمی دارد. تصور جهان بدون نور غیر ممکن است چون با وجود این موهبت الهی موجودات قادر خواهند بود محیط اطراف خود را ببیند. وقتی انسان در مکان تاریک قرار می‌گیرد اهمیت و ضرورت نور و روشنایی را در آن لحظه می‌تواند خوب درک کند در این شرایط می‌داند تاریکی به ۲ دلیل رخ داده است یا منابع نور مصنوعی از کار افتاده یا خورشید غروب کرده است لذا نور و نورپردازی تاثیر زیادی در معماری از جمله فضاها و دکوراسیون داخلی دارد که اگر اصولی و متناسب با محیط باشد می‌تواند زیبایی فضای داخلی و اکسسوری‌های شما را دوچندان کند.

 

نور

 

نورپردازی چه کاربردی دارد؟

نورپردازی به عنوان ابزاری قدرتمند برای بهتر جلوه دادن وضعیت فضای داخلی و زندگی بخشیدن به در و دیوار خانه می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد لذا اکسسوری نورپردازی برای استفاده چند منظوره طراحی شده‌ است. علاوه بر ضرورت استفاده از آن برای دیده شدن اجسام و فضای داخلی می‌تواند ناحیه‌ی جذاب و نقاط تمرکز به وجود آورد که یک عنصر دکوراتیو در منزل شناخته می‌شود و فضایی پرهیجان با بهره‌گیری از سایه و نور خلق می‌کند.

 

نورپردازی

 

11 نکته جهت طراحی نور در فضای داخلی

هنگامی که می‌خواهید از منابع نور مصنوعی در فضاهای داخلی منزل بهره ببرید به این نکات ذیل توجه کنید تا با استفاده از اصول نورپردازی بتوانید طراحی خوبی داشته باشید:

 1. مکان و نوع فعالیت‌ها: نوع فعالیت و کاری که در این قسمت از فضای داخلی باید انجام شود چه خواهد بود و این کار دقیقا در کدام مکان از فضای داخلی شما انجام خواهد گرفت.
 2. برجسته کردن نقاط قوت فضای داخلی: نقاط قوت و ویژگی‌های خوب معماری مثل تاقچه و یا سقف خوش ساخت نیاز به تاکید دارد و با استفاده از نورپردازی می‌توان این قسمت را جذاب و برجسته نشان داد.
 3. مخفی کردن نقاط ضعف فضای داخلی: نقاط ضعف و ویژگی‌های بد معماری با استفاده از سایه پنهان می‌شوند نواقصی مثل تزیینات معماری نامناسب و یا دیوارهایی که بد گچ‌کاری شده‌اند نباید با استفاده از نورپردازی مورد تاکید قراربگیرند.
 4. نوع مکان و فضا: نوع مکان و فضا چیست؟ یعنی فضا دکوری و نمایشی است یا مکان استراحت و آرامش‌بخش؟ تجاری یا مسکونی است؟ جواب دادن به این سوالات، تراکم و تعداد منابع نور را مشخص می‌کند.
 5. حفظ تعادل: آیا کل فضا باید نورانی و درخشان باشد؟ یا بخشی از فضا نیاز به روشنایی دارد و بخشی دیگر باید تاریک باشد؟ این نکته را باید یادآور شد که مجموعه‌ای از نور و سایه‌ها در تعادل با یکدیگر هستند و از کارآیی خانه نمی‌کاهند.
 6. استفاده از منابع نوری انعطاف‌پذیر: بهتر است از منابع نوری ثابت استفاده نکنید تا در صورت نیاز بتوانید آن‌ها را جابجا کنید و مکانش را تغییر دهید.
 7. ایجاد تنوع در منابع نوری: اگر تنوعی در منابع نوری دیده نشود ساکنین منزل از یکنواختی این منابع خسته می‌شوند لذا جنس و رنگ منابع نوری باید متنوع باشند.
 8. در نظر گرفتن سبک دکور: از منابع نوری باید به گونه‌ای استفاده کنید که هماهنگ با دکور و سبک و سیاق آن باشد. مثلا اگر از منابع نوری بسیار شیک و زیبا مانند چلچراغ‌های کریستالی و چراغ‌های دست ساز استفاده می‌کنید باید آن‌ها را در بخش اصلی فضا قرار دهید.
 9. در نظر گرفتن نور مطالعه در شب: اگر اهل مطالعه هستید برای بهره‌مندی از نور کافی در شب هنگام برای مطالعه‌ی کتاب می‌توانید از دو آباژورحصیری استفاده کنید که بافت مشابهی با تخت‌خواب شما داشته باشند.
 10. استفاده از منابع نور مخفی: با استفاده از نورهای مخفی و لامپ هالوژن‌های توکار می‌توانید اکسسوری‌های زیبا و تزیینی و انواع دکوراتیوتان را برجسته نشان دهید و این مکان را به یک نکته‌ی کانونی تبدیل کنید.
 11. برجسته کردن کتابخانه‌ها: با قرار دادن منابع نوری در بالای کتابخانه علاوه بر اینکه می‌توانید عناوین کتابها را بهتر ببنید و کتاب مورد نظرتان را راحت انتخاب کنید در واقع به زیبا و خاص نشان دادن کتابخانه و اتاق مطالعه‌تان کمک کردید.
 12. توان انعکاس نور از سطحی که نور جهت تشکیل افه‌های مختلف به آن تابیده است: درک و فهم رنگ و توان انعکاس دیوار (یا هر سطحی که نور جهت انعکاس به آن می‌تابد) و اثرگذاری آن در تولید افه‌هایی با میزان شدت نور متفاوت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و یک نورپرداز حرفه‌ای باید هنگام تامین نور پس‌زمینه به این نکته توجه کند.

 

نورپردازی اصولی

 

ایجاد جاذبه‌ی خاص در مشخصه‌های اصلی

نورپردازی نقش خیلی موثری در برجسته‌سازی و ایجاد جاذبه‌ی خاص در نقاط اصلی فضای داخلی دارد لذا شما می‌توانید با استفاده از نورپردازی علاوه بر به رخ کشیدن آثار هنری و دکوراسیون، جزئیات یک مشخصه معماری را با کمک نورپردازی رو به بالای حاشیه تزئینی یک سقف با نور رشته‌ای توکار برجسته کنید.

استفاده از نورپردازی جهت آرایش سطوح

نور به هنگام برخورد با یک سطح، افه‌های متفاوتی را به وجود می‌آورد این تفاوت به حالت‌های برخورد نور بستگی دارد و همچنین آن سطح به شکل متفاوتی در معرض دید ما قرار می‌گیرد. با توجه به نیاز و نتیجه‌ی دلخواهتان، نور می‌تواند با برجسته کردن بافت یا رنگ سطح، کیفیت آن را بهبود بخشد و علاوه بر آن می‌تواند با انعکاس و شکست نور (تغییر جهت پرتو نور هنگام عبور از یک ماده‌ی شفاف به ماده‌ی شفاف دیگر با غلظت متفاوت) خود الگو بسازد و یا جلوه‌ی رنگی جدیدی به سطح ببخشد.

استفاده از نورپردازی جهت ایجاد کنتراست

کنتراست (به انگلیسی: Contrast) یعنی تفاوت درخشندگی رنگ در اکسسوری‌ها و اشیاست که باعث تفکیک و تمایز آنها از یکدیگر می‌شود. کلمه‌ی کنتراست در لغت به معنای تباین و جدایی است و یکی از اصل‌های پایه‌ای رشته‌های گوناگون هنر است.

نکته مهم در یک نورپردازی اصولی و ابتکاری درک چگونگی کنترل ماهرانه آنچه نور داده می‌شود و آنچه در سایه می‌ماند است، که نتیجه این اصل منجر به دستیابی پویاترین افه‌ها شده است. در این حالت نورپردازی بسیار ظریف و شگفت‌انگیز بوده و به شکل هوشمندانه گرمای فضای داخلی را نشان می دهد. همچنین نورپردازی در مسیر باعث انعطاف‌پذیری و تعریف فضاها شده است. به طور کلی برای ایجاد یک الگوی نورپردازی مهیج و پویا درک و فهم چگونگی دستیابی به تعادلی موفق بین آنچه روشن می‌شود و آنچه بی‌نور باقی می‌ماند، اصلی بنیادین به حساب می‌آید.

نورپردازی در عمل

نورپردازی را می‌توان درون خانه با بهره‌گیری از افه‌های نوری که به شکل طیف گسترده‌ای می‌باشند، به روش‌های مختلفی انجام داد. نورپردازی پس‌زمینه‌ای به شکل نرم و پخش شده می‌باشد و اتاق را از نور عمومی که عامل دیدن ماست پر می‌کند. این نورپردازی با نورپردازی هیجان‌انگیز که باعث خلق نقاط تمرکز می‌شود متضاد است. نورپردازی مستقیم موردی که یکی از رایج‌ترین و ضروری‌ترین ایجاد روشنایی است برای اهداف عملی الزامی طراحی شده است. در حالی که نور دکوراتیو جذابیت و نقطه ارجاع بصری می‌آفریند، نورپردازی مخفی و ملایم می‌تواند به شیوه‌های گوناگون بر معماری تاکید گذارده و عوارض را برجسته سازد.

نورپردازی پس‌زمینه یا محیطی

نام دیگر نور پس زمینه، نور محیطی یا نور عمومی است، در حقیقت نورپردازی عملی درون یک فضا است که باعث دیده شدن اجسام می‌شود و به شیوه‌های مختلف می‌توان از این نورپردازی بهره‌مند شد و بهترین شیوه ی اجرای آن بستگی به فضای مورد نظر دارد. هنگامی که می‌خواهید بهترین گزینه را برای نورپردازی پس زمینه انتخاب کنید باید با توجه به نوع عمل و کارهای اصلی که زیر این نور می‌خواهید انجام دهید، باشد در این صورت می‌توانید به بهترین شکل به نور عمومی دست یابید. به عنوان نمونه برای تامین نور پس‌زمینه در فضای پذیرایی از لوستر یا لامپ دیواری و مهتابی استفاده می‌کنند و در فضای صندوق خانه جهت دستیابی به نورعمومی از نورپردازی بالاتاب یا پایین تاب و یا ترکیبی از این دو استفاده می‌کنند. از این نورهای عمومی می‌توانید به افه‌های مختلفی دست یابید مثلا افه‌های لوستری که دارای لامپ حباب‌دار است با لوستری که دارای حفاظ‌های پخش‌کننده‌ی نور هستند، متفاوت خواهد بود.

 

نورپردازی پس‌زمینه

 

اگر برای طراحی و پیاده‌سازی نورعمومی در فضای آشپزخانه، سرویس بهداشتی یا هال از نورهای پایین تاب استفاده می‌کنید بهتر است آن‌ها را متناسب با طراحی و layout فضا بچینید نه به فرم شبکه، چون اگر نورپردازی پایین‌تاب را به فرم شبکه بچینید فضا را یکنواخت و شبیه ادارات می‌کند و از حالت مسکونی خارج می‌کند همچنین راه‌رفتن و یا ایستادن زیر نور مستقیم باعث ایجاد سایه‌های آزاردهنده می‌شود که ساکنین منزل این حالت را نخواهند پسندید و راه حل آن استفاده از افه‌های بسیار نرم است که توسط انعکاس نور تامین می‌شود بدین صورت که نور به دیوار یا قفسه‌ها یا هر سطوحی که بتواند نور را بازتاب دهد، می‌تابد حاصل این «دیوارشویی» افه‌ای بسیار نرم‌تر است.

هنگامی که برای تامین نور پس‌زمینه از نورهای پایین‌تاب به صورت فوق استفاده می‌کنید به یاد داشته باشید که این افه‌های تولید شده نور شدیدا به سطحی که از آن بازتاب می‌شود بستگی دارند مثلا اگر سطحی که نور پایین‌تاب به آن می‌تابد دارای رنگ تیره باشد هنگام بازتاب نور از مقدار نورش کاسته می‌شود. اگر رنگ سقف تنها رنگ نور موجود در اتاق باشد، آن را بالاتاب نورپردازی کنید. درک و فهم رنگ و توان انعکاس دیوار (یا هر سطحی که نور جهت انعکاس به آن می‌تابد) و اثرگذاری آن در تولید افه‌هایی با میزان شدت نور متفاوت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و یک نورپرداز حرفه‌ای باید هنگام تامین نور پس‌زمینه به این نکته توجه کند. مثلا اگر رنگ سطحی که نور را بازتاب می‌دهد سفید باشد نور در این حالت از توان انعکاس بالایی برخوردار خواهد بود ولی اگر این سطح تیره باشد مقدار زیادی از نور را به خود جذب می‌کند و مقدار کمی را بازتاب می‌دهد لذا اگر سرتاسر فضای داخلی سفید باشد میزان نور مصرفی کمتر خواهد بود ولی در صورتی که تیره باشد نور زیادی را به خود جذب می‌کند که مستلزم نورپردازی با حجم بیشتر خواهد بود.

نورپردازی پس‌زمینه به اندازه‌ی رنگ اصلی اتاق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این همان اصلی است که یک طراح داخلی با بررسی لایه‌ها، تاثیر عمومی را بر مبنای آن شکل می‌دهد و نقطه‌ی شروعی است که همه‌ی تاکیدات رنگ مایه‌ها و بافت‌ها از آن سرچشمه می‌گیرند.

نورپردازی تاکیدی

با استفاده از نورپردازی تاکیدی می‌توانید ناحیه‌ی مورد نظرتان را جذاب و لذت‌بخش‌تر کنید. این نورپردازی همان‌طور که از نامش پیداست زمانی معنا پیدا می‌کند که شما سراسر فضا را با نور پس زمینه و عمومی پر کرده باشید در این شرایط شما می‌توانید با بهره‌گیری از نور تاکیدی جذابیت و تمرکز را نیز خلق کرده و کنتراست را به فضا بیافزایید.

شما با نورپردازی تاکیدی می‌توانید افه‌های مختلفی را جهت ایجاد کنتراست، خلق فضاهای هیجان‌انگیز و متنوع تولید کنید. هر کدام از این افه‌ها برای ساخت صحنه‌ای کاربرد دارند و باید به صورت جداگانه از افه‌های نوری دیگر قابل کنترل و تنظیم باشند. نور تابیده شده به یک اثر هنری، تابیدن پرتوی باریکی از نور متمرکز بر یک گلدان، نور پس‌زمینه یک مجسمه دکوری یا نور بالاتابی که یک مشخصه‌ی معماری داخلی مانند شومینه را برجسته و جذاب می‌کند همگی نمونه‌هایی از نورپردازی تاکیدی هستند.

 

نورپردازی تاکیدی

 

جهت استفاده‌ی اصولی از نورپردازی تاکیدی یک قانون کلی وجود دارد که مشخص می‌کند نباید در استفاده از نورپردازی تاکیدی افراط و زیاده‌روی کنیم چون جذابیتی که مورد نظر شماست را از دست خواهد داد و نورپردازی تاکیدی را به نورپردازی پس‌زمینه عمومی تبدیل خواهد کرد و افه‌ی تولیدی به جای اینکه یک اکسسوری را برجسته کند از جنس دیوارشوی بوده و به نور پس‌زمینه تبدیل می‌شود. لذا باید نورپردازی تاکیدی با حساسیت و سخت‌گیری خاصی پیاده شود و قبل از پیاده کردن نورپردازی باید مشخصه‌های اصلی را تعیین کنید تا تنها اکسسوری ها و مشخصه‌های اصلی معماری نورپردازی شوند.

بنابراین از نورپردازی تاکیدی برای برجسته کردن تمام اکسسوری‌ها، تابلوها و آثار هنری پرهیز کنید این نورپردازی جهت برجسته و جذاب کردن یک اکسسوری خاص و مشخصه‌ی اصلی به کار می‌رود اگر این اصل را رعایت نکنید و تمام اکسسوری‌ها را با نورپردازی تاکیدی روشن کنید در این شرایط این نورپردازی به نورپردازی پس‌زمینه و عمومی تبدیل می‌شود که جذابیت خود را از دست می‌دهد.

نورپردازی تصاویر

نورپردازی تصاویر به ۲ شکل دیوارکوب یا سقف‌کوب طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند. در نورپردازی دیوارکوب، نور روی قاب نصب می‌شود و نور را مستقیما به تصویر می‌تاباند که می‌تواند بهترین گزینه‌ی انتخابی برای شما باشد. امروزه منبع نور کاملا توکار و پروژکتور قاب‌دار است که دارای بهترین افه‌ی نوری هستند و توسط روزنه‌ی کوچکی منتشر می‌شوند. اگر تصویری بعدا اضافه شود شما می‌توانید از منابع نوری که با دوشاخه به برق متصل می‌شوند استفاده کنید. نور نقطه‌ای که بصورت نامحسوس روی میزی قرار گرفته است می‌تواند تصویری را که بر دیوار پشت آن آویزان است به سمت رو به بالا نورپردازی کند در این حالت علاوه بر نورپردازی تصویر یک نور قوس مانند هم به فضا اضافه می‌شود که باعث زیبایی محیط می‌شود.

نورپردازی تصاویر به شکل دیوارکوب

در نورپردازی دیوارکوب منبع برق تقریبا به فاصله ۱۷۵۰ میلیمتر از کف اتاق فاصله دارد یا اینکه از ریل برقدار مخصوص تصاویر آویزان است. در این حالت نورپردازی، منابع نوری به تصاویر نزدیک هستند و ممکن است بعضی از آثار هنری را که به نور و گرما حساس‌اند آسیب برساند. از جمله آثاری که نور مستقیم و حرارت می‌تواند باعث خرابی کار شود آثار رنگ روغن که شدیدا براق است یا آثار چاپی و آبرنگ که زیر شیشه قرار دارند منابع تنگستن به علت اینکه منبع نور را منعکس می‌کنند نمی‌تواند از تصاویر شما خوب مراقبت کنند. امروزه نورهای جدیدی که ولتاژ کمی دارند و مخصوص تصاویر هستند ساخته شده‌اند و دارای بازویی هستند که نسبت به نورهای تصویری سنتی از حوزه‌ی عمل بیشتری برخوردارند و تابش نور به سمت بالاست و دیگر نور را به خاطر تابش مستقیم در تصویر منعکس نمی‌کند و نور به شکل مناسب‌تری روی تصویر پخش می‌شود لذا باید ترانس برقی تخت و کم ضخامت پشت تصویر بر دیوار نصب گردد. این حالت برای اتاق‌هایی که دارای سقف بلند هستند مناسب است چون بازوی بلند آن زیاد به چشم نمی‌خورد.

 

نورپردازی تصاویر

 

نورپردازی تصاویر به شکل سقف‌کوب

استفاده از نورپردازی تصاویر به شکل نورهای پایین‌تاب سقف‌کوب در راهروها مناسب است که می‌توانند هم به شکل نورهای نقطه‌ای روی سطح نصب شوند و هم به شکل نورهای نقطه‌ای هالوژن توکار به کار روند. به دلیل قابلیت گسیل پرتوی نور در پهنای متفاوت، که برای تصاویر متفاوت مناسب‌اند، استفاده از این نورها قابل قبول است- پرتوی باریک برای تصاویر کوچک که به اثر مضاعفی نیاز دارند و پرتوی پهن برای نقاشی‌های بزرگ. همچنین می‌توان برای حذف قوس‌های نور و تلطیف یک افه‌ی خاص، از لنز نیز سود جست. افه‌ای که به صورت بسیار نرم پخش‌شده و دیوارشوی است برای تابلوفرش‌ها و بافت‌های آویزان مناسب است از لنز مات. برای تصاویری که دارای عرض کمتر و ارتفاع بلندتر است از لنزهای پخش کننده که دارای پرتو نور کشیده و پهن هستند استفاده کنید. نورهای پایین‌تاب که دارای ولتاژ کم و کم نور است در خانه‌هایی که دارای سقف بلند یا کوتاه هستند می‌توانند استفاده شوند و اگر سقف فضای داخلی مورد نظر کوتاه باشد موقعیت این نورها باید به گونه‌ای باشد که به دیواری که تصویر از آن آویزان است نسبتا نزدیک باشد یعنی در محدوده‌ی ۳۰۰-۴۰۰ میلمتری دیوار؛ و اگر فضای داخلی دارای سقف بلندی باشد این محدوده ۱۲۰۰-۱۰۰۰ میلیمتر خواهد بود.

 

نورپردازی تصاویر سقف کوب

 

نورپردازی مخفی

برای اینکه یک نورپردازی مخفی موفقی داشته باشیم باید نکاتی را رعایت کنیم که یکی از این نکات استفاده از نور و روشنایی در حالی است که منبع نور دیده نشود در واقع ما فقط از افه‌های حاصل از منبع نور استفاده می‌کنیم. این افه ممکن است به عنوان قسمتی از نورپردازی پس‌زمینه یا نورپردازی تاکیدی به حساب آید و برای مخفی کردن منابع نور روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی وجود دارد مثلا شما می‌توانید این منابع را توسط المان‌ها یا مشخصه‌های معماری درون دیوار یا سقف مخفی کنید.

افه‌های نوری که از درون شیب دیوار یا پشت قفسه برای ایجاد نور عمومی (پس‌زمینه) به اتاق می‌تابند در حکم نور مخفی هستند که برای منازل با معماری مینیمال استفاده از این روش که سعی در مخفی کردن منابع دارند توصیه می‌شود در این معماری منابع نور باید نامحسوس باشند همچنین می‌توانید با استفاده از نوارهای نورپردازی مخفی (که به دیوار نصب می‌شوند) نور را تقویت کنید. در حالت کلی برای ایجاد نور مخفی می‌توان منبع نور را در شکاف بین دیوار و سقف به صورت توکار نصب کرد که حاصل این افه، همواره نوری تندتر بر بالای دیوار است و پوششی از نور خواهید داشت که بر مسیر خود رو به پایین یکنواخت نمی‌ماند.

برخی افراد تمایل دارند در حمام یا محوطه‌ای دیگر حس شناور بودن را داشته باشند در این حالت منبع نور را زیر میز یا قفسه قرار می‌دهند که علاوه بر حس شناور بودن پوششی از نور بر کف محوطه ایجاد می‌کند البته باید ماهیت سطحی که نور به آن می‌تابد مورد بررسی قرار گیرد چون اگر کف محوطه دارای سطح براق و پولیش خورده‌ای باشد خود منبع نور را منعکس می‌کند که منجر به ایجاد افه‌ی ناخوشایندی می‌شود.

در نورپردازی مخفی نیازی به منابع نور پیوسته و ممتد نیست. نورهای پایین‌تابی که زیر میز یا قفسه و یا در شکاف موجود در بین دیوار و یا سقف قرار داده شده و راستای نور به سمت پایین باشند در حکم نورپردازی مخفی هستند.

نکته‌ی مهم و کلیدی در نورپردازی مخفی محل قرارگیری منابع نور است. برای خلق نور عمومی بهتر است منبع نور را در نیم‌قوس سقف به صورت تو کار نصب کنید چون منبع نور توسط برآمدگی‌ها پنهان شده و نور را از سقف منعکس می‌دهد برای موثر بودن این روش، فاصله‌ی قرارگیری منبع نور از سقف حداقل ۲۰ سانتیمتر باشد. نور بالاتاب دارای منبع نوری است که درون ادوات آن پنهان شده است یعنی منبع نور به عمق ۵۰ میلیمتر توکار شده و برای جلوگیری از زننده بودن آن از لامپی با پرتو باریک استفاده شده است. وقتی منبع نور را از دید پنهان می‌کنید توجه داشته باشید که بعدا دسترسی به آن به منظور تعویض یا تعمیر مشکل نباشد.

نورپردازی موردی (موضعی)

بعد از تکمیل شدن طراحی نورپردازی پس‌زمینه و تاکیدی (که برای برجسته کردن ناحیه یا نقاطی استفاده می‌شد) نوبت به نورپردازی کاربردی می‌رسد که جهت انجام کارها و فعالیت‌های اصلی شامل پخت و پز، مطالعه و… است.

 

نورپردازی موردی

 

برای انجام دادن فعالیت‌های عملی نورپردازی موردی ضروری است لذا وجود نور شفاف و درخشان در بالای مناطقی که شما کار بصری انجام می‌دهید مثل پخت و پز و مطالعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است طوری که عدم وجود آن کیفیت کار شما را پایین می‌آورد در حالی که در نورپردازی پس‌زمینه سطوح مختلف نور عمومی یک محوطه مشخص می‌شود همچنین با مناسب بودن نور عمومی از خستگی چشم جلوگیری می‌نماید و نورپردازی تاکیدی نقاط تمرکز را به محیط اضافه می‌کند که منجر به ایجاد جذابیت می‌شود ولی نورپردازی موردی برای انجام فعالیت‌ها و کارهای عملی که نیاز به دقت زیادی دارند (مانند مطالعه)، انجام می‌شود. در اکثر مواقع نور عمومی (پس‌زمینه) برای انجام دادن کارهای ضروری کفایت می‌کند و نیازی به نور موردی نمی‌باشد اما در صورت کم بودن نور پس‌زمینه به افه‌ی نور دیگری با عنوان موردی نیازمندیم. مثال دیگر برای نورپردازی موردی این است که در اتاق خواب وجود چراغ مطالعه روی میز جهت کتاب خوانی ضروری است.

نورپردازی دکوراتیو

نورهای دکوراتیو می‌توانند قسمتی از نور پس‌زمینه یا نورپردازی مولد حس و حال را در یک اتاق شکل دهند به عبارت دیگر می‌توانند افه‌های دکوراتیو را به فضا اضافه کنند و تنوع آن بستگی به سبک و سیاق دکوراسیونتان دارد. مثل چلچراغ‌ها و لوسترها.

تغییر فضا با کمک نور

نور، نقش موثری در عمق و معیار فضا دارد. اگر محوطه‌ای از منزلتان (اتاق خواب، پذیرایی، سرویس بهداشتی، حمام و…) تناسب اصولی و معقولی ندارد مثلا فضا بسیار کوچک یا بزرگ، خسته کننده، دلگیر، کم‌نور و… باشد می‌توانید با بهره‌گیری از اصول نورپردازی این معایب را کمتر کنید. نکات ذیل به شما کمک می‌کند تا نورپردازی مناسب را انتخاب و در منزلتان تغییر و تحول ایجاد کنید.

 

نورپردازی راهرو

 

 1. برای کوچک‌تر جلوه دادن محوطه‌ای از نورهای عمودتاب استفاده کنید این منبع را به عنوان نور اصلی فضا در نظر بگیرید و از نورانی کردن اطراف محوطه (اتاق) خودداری کنید. اینگونه طراحی سبب می‌شود تا توجه‌ها به مرکز اتاق جلب شود و به اطراف فضا زیاد توجهی نشود. همچنین می‌توانید از آویزهای سقفی در سطح پایین، لامپ‌های رومیزی و کف اتاقی بهره بگیرید.
 2. برای مرتفع نشان دادن سقف اتاق از چراغ‌های زمینی یا دیواری که نورشان را مستقیما به سقف می‌تابانند استفاده کنید. نورهای عمودتاب به شرط اینکه نورشان را به بالا هدایت کنند برای این طراحی مناسب است. همچنین برای نورانی کردن دیوارهای پیرامون منبع نور را پشت گچ‌بری‌ها یا گوشه‌هایی در سطوح بالایی دیوار قرار دهید.
 3. برای آنکه سقف کوتاهتر و فضا دوستانه و صمیمانه‌تر به نظر برسد از تابانیدن نور به طور مستقیم به سقف خودداری کنید. در این حالت منبع نور را داخل حباب یا آویزهایی قرار دهید که نور را به سقف نمی‌تاباند. همچنین شما می‌توانید توجه‌ها را به سمت پایین با قرار دادن اکسسوری‌های شیک و دکوری جلب کنید مثلا با قرار دادن تابلوهایی که بیش از حد معمول پایین هستند یا با تاباندن نور به اشیایی دکوری و لوکس که در کف اتاق قرار دارند یا با نورپردازی پرده‌ای که تا کف اتاق امتداد یافته است. حتی می‌توانید چراغ‌هایی را در کف اتاق قرار دهید و توجه‌ها را به این سمت جلب کنید یادآری این نکته ضروری است که تابش نور چراغ نباید به سمت سقف باشد.
 4. برخی افراد تمایل دارند که محوطه‌ی باریک و طولانی خود را (مثل راهروها)، طولانی‌تر از آنچه که هست جلوه دهند. برای این منظور در یکی از دیوارهای قسمت انتهایی راهرو با رنگ یا طرحی جذاب و یا حتی با قرار دادن یک اکسسوری لوکس و زیبا در انتهای راهرو نظرها را به آن سمت معطوف کنید مثلا با آویزان کردن یک آثار هنری در دیوار انتهایی و یا با قرار دادن یک گلدان شیک و یا با ایجاد سایه‌روشن به وسیله‌ی نورافکن و تاباندن نوری ملایم و یکنواخت در این قسمت می‌توان فضا را طولانی‌تر نشان داد.
 5. برخی افراد تمایل دارند که فضای خانه‌ی خود را بزرگ‌تر و جادارتر از آنچه که هست نمایش دهند در این حالت از نور بازتابی غیرمستقیم برای ایجاد توهم عمق و ارتفاع استفاده می‌کنند چرا که چراغ‌های دیواری بهترین فریبنده بصری هستند و با ایجاد خطای بینایی چشم را فریب می‌دهند در این شرایط انسان عمق و ابعاد تصویر و … را درست درک نمی‌کند. با روشن کردن دیوارهای مقابل، دیوار دورتر و در نتیجه فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد همچنین می‌توانید با استفاده از ترکیب نورپردازی بر روی آینه‌های بزرگ و سطوح صیقلی منعکس کننده‌ی نور، فضا را یزرگ‌تر و بازتر جلوه دهید. این توهم و انحرافات از جایی ناشی می‌شود که چشم انسان بیشتر کشیدگی‌ها را می‌بیند تا خطوط دیوارها، در حالی که نورهای عمودتاب که رو به بالا هستند و افه‌های حاصل را مستقیما به سقف می‌تاباند، سقف را مرتفع‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهند.
 6. اشیایی که دارای سطوح شفاف‌اند مانند شیشه، کاشی، فلز و نقاشی‌های صیقلی نور را تقویت و منعکس می‌کنند لذا استفاده از این گونه اکسسوری‌ها در فضاها و محوطه‌هایی که از نور کمی برخوردارند مناسب است اما در مقابل سطوح مات، کدر و تیره نور را به خود جذب می‌کنند و استفاده از این گونه اشیا در اتاق‌هایی که نور طبیعی زیادی دارند، مناسب هستند چون جلوی نور زیاد آفتاب را می‌گیرند و به خود جذب می‌کنند.
 7. برای داشتن محیطی دوستانه و صمیمی از نور گرم در اتاق استفاده کنید برای این منظور از تعدادی چراغ رومیزی یا آباژور کلاهک‌دار استفاده کنید که دارای افه‌های نور با رنگ گرم  باشند. نور سفید دارای سایه‌های خنک است لذا به جای استفاده از رنگ سفید از درجه‌های سفید مرمری، صدفی و عاجی استفاده کنید زیرا نوری که این رنگ‌ها تشکیل می‌دهند بسیار دلپذیر است.
 8. همانطور که می‌دانیم مقیاس و اندازه‌ی پنجره تاثیر زیادی در مقدار نور منتشر شده به اتاق را دارد لذا دکوراسیون داخل پنجره در ایجاد تغییر و تحول فضای داخلی خیلی موثر خواهد بود. مثلا شما می‌توانید برای نرم‌ کردن نور طبیعی از پرده‌های توری و مات که نور را فیلتر می‌کنند استفاده کنید میزان درجه‌ی فیلتر می‌تواند متفاوت باشد شما با توجه به نوع نیازتان پرده‌ی مناسب را انتخاب کنید. برای کنترل بیشتر نور پنجره از پرده کرکره‌ای چوبی استفاده کنید که قادر هستند نور را از کاملا مات به کاملا روشن فیلتر کنند و همچنین امکان تغییر زاوایه‌ی نور را با باز و بسته کردن سایه روشن کرکره به ما می‌دهند که باعث ایجاد سایه‌ای دلنشین و گاه رمانتیک می‌شود.
 9. اگر منبع نورتان، نور را در کل به شکل ناخوشایند ساطع می‌کنند لامپ‌های اطراف را عوض کنید مثلا اگر یک اکسسوری دکوری را با یک چراغ که دارای نور زیادی است تزیین کرده باشید، لامپ بازتاب‌دهنده‌ی نور آن را تعویض و از نوع مات استفاده کنید.
 10. اگر قصد ایجاد تغییر و تحول در نورپردازی فضای داخلی مورد نظرتان را دارید باید سایه‌های چراغ محیط پیرامونتان را عوض کنید. مثلا استفاده از آباژوری که دارای کلاهک نیمه شفاف است نور بیشتری را به محیط منشر می‌کند که باعث روشن‌تر شدن فضا می‌شود ولی در مقابل آباژوری با کلاهک تیره‌تر نور را به آرامی از خود عبور می‌دهد که باعث ایجاد سایه‌های دلنشین و فضای شاعرانه خواهد شد.

 

نورپردازی

 

ایجاد تغییر و تحول در معماری و دکوراسیون داخلی به کمک نورپردازی

نحوه‌ی طراحی و پیاده‌سازی نورپردازی نقش موثری در تغییر حالت‌های یک اتاق دارد همچنین انتخاب رنگ مناسب نور می‌تواند تاثیر شدیدی در ایجاد تغییر و تحول در معماری و دکوراسیون داشته باشد. روش‌های متنوعی برای طراحی و پیاده‌سازی نورپردازی وجود دارد که بعضی از این روش‌ها براساس رنگ نور چیده و آرایش می‌شوند و پاره‌ای دیگر براساس سبک و سیاق دکوراسیون داخلی و بخشی دیگر نیز این دو تکنیک را با هم ترکیب می‌کنند. همان طور که می‌دانیم لامپ‌های رشته‌ای سایه‌های زردی از خود ساطع می‌کنند که محیط را گرم و صمیمی می‌کنند در حالی که لامپ‌های مهتابی و هالوژن‌های سفید، نور خنک‌تری ساطع می‌کنند و فضا را مدرن و جدید می‌کند.

ماهیت فضای داخلی بستگی به سبک و سیاق دکوراسیون داخلی دارد مثلا می‌توانید ماهیت اتاق را خشن یا آرام جلوه بدهید. برای شخصیت دادن و ایجاد روحیه و زندگی در فضای داخلی می‌توانید اکسسوری‌های گرانبهای قدیمی، گچ‌بری‌های ظریف و قوس‌دار، همچنین حباب‌های نقش‌دار یا توری خوش ساخت را مورد استفاده قرار دهید و نورپردازی را از بالا انجام دهید. برای اختصاص دادن یک سبک امروزی و مدرن به فضا منابع نوری لوکس و زیبا با تعداد اندک انتخاب کنید یا این منابع را از دید مخفی کنید به طوری که فقط افه‌های آن دیده شود شما می‌توانید منابع نور را در داخل بوفه‌ها، پشت اکسسوری‌های تزینی مانند درختچه‌ها یا ستون‌ها، جا دادن در سقف از مقابل دید پنهان کنید.

در صورتی که می‌خواهید فضا را گرم و صمیمی جلوه دهید از لامپ‌های رومیزی یا آباژورهای لوکس استفاده کنید که دارای کلاهک نباتی، شیری و سایر رنگ‌های گرم باشند تا نور را سفید منشر نکنند چون در این شرایط سایه‌ی خنک‌تر ایجاد می‌شود.

شما می‌توانید اتاق خواب‌تان را با نور آبی ملایم در شب نورپردازی کنید و برای دادن زیبایی خاص به فضا اکسسوری‌های دکوری را با نورهای رنگی تزیین نمایید. همچنین شما باید قابلیت کنترل ورود نور بیرون به اتاق را داشته باشید برای این منظور می‌توانید از پرده کرکره‌ای چوبی با امکان باز و بسته شدن کامل، استفاده کنید در این حالت با بستن کرکره و جلوگیری از ورود نور جلوه‌ای دیگر به اتاق می‌بخشید و سایه‌ای زیبا  و دلنشین در اتاق شما تشکیل می‌شود.

اشتباهات رایج در نورپردازی

 1. استفاده از منابع نوری متنوع: برای اینکه نورپردازی خوبی داشته باشیم از یک منبع نور برای روشن کردن یک محوطه استفاده نکنید چون در این حالت برخی از نقاط محوطه تاریک می‌مانند لذا شما باید چندین منبع نور را با هم ترکیب کنید تا با تشکیل لایه‌های نورانی در ارتفاعات علاوه بر زیبایی، تمامی نقاط فضایتان را روشن نمایند برای مثال شما می‌توانید افه‌های تشکیل شده از لامپ‌های سقفی و چراغ‌های نوری را با هم ترکیب کنید این نکته را نیز یادآور می‌شویم که نوری که دارای رنگ گرم است فضا را گرم و صمیمی نشان می‌دهد.
 2. استفاده از چراغ استوانه‌ای در تمامی نقاط محوطه: برای روشن کردن تمامی نقاط فضا نباید از چراغ‌های استوانه‌ای که افه‌های حاصل را به سمت پایین ساطع می‌کنند، استفاده کنید این خطا و اشتباه را اکثر افراد غیرحرفه‌ای مرتکب می‌شوند. این لامپ‌ها حدودا ۶۰ درصد نور را از شیشه‌ی خود عبور می‌دهند لذا نور را به طور مفید به سطوح عمودی منتشر نمی‌کنند و دیوارها همچنان تاریک می‌مانند.
 3. فراموش کردن نورپردازی موردی: در مکان‌هایی که افراد برای انجام دادن کارهای عملی به دقت زیادی نیاز دارند باید از چراغ‌هایی که در بالای سرشان قرار دارند و افه‌هایشان را به سمت پایین ساطع می‌کنند، استفاده کنند. یکی از این مکان‌هایی که افراد برای انجام فعالیت به نور دیگری نیاز دارد هنگام شستن ظرف ها در آشپزخانه است در این حالت از لامپ زنون یا چراغ های LED که در زیر کابینت‌های بالایی نصب شده‌اند استفاده کنید. اگر در بالای سینک ظرفشویی یا میز کار شما کابینتی وجود ندارد، به جای آن می‌توانید از لامپ‌های دیواری یا دفنی در سقف استفاده کنید.
 4. وجود یک منبع نور در بالای سر و ایجاد سایه‌های آزار دهنده: فرد وقتی در موقعیتی قرار می‌گیرد که یک منبع نور درست در بالای سرش می‌باشد و افه‌هایش را به سمت پایین می‌فرستد منجر به ایجاد سایه‌های بزرگ و نامتناسب می‌شوذ برای جلوگیری از این حالت از دو لامپ دیگر در دو طرف منبع نور اصلی استفاده کنید که منجر به کاهش سایه‌ها و ایجاد نور متعادل می‌شود. قرار دادن یک لامپ در بالای روشویی برای جذاب کردن شیرآلات گران‌بهایتان می‌تواند خوب باشد اما برای کارهایی از قبیل تراشیدن صورت، کوتاهی مو و آرایش کردن اصلا مناسب نیست برای این منظور دو چراغ دیگر در دو طرف آینه نیز نصب کنید تا نور پخش و سایه‌ها کم شوند.
 5. نورپردازی با ولتاژهای زیاد بدون بهره‌گیری از دیمر (کنترل میزان نور): وجود دیمر در نورپردازی اهمیت ویژه‌ای دارد بخصوص اگر از لامپ‌های با ولتاژ زیاد استفاده شود در این شرایط می‌توانیم  میزان نور را کاملا کنترل کنیم. با کم کردن شدت نور لامپ‌ها به کمک دیمر می‌توانیم از گرمای تولیدی لامپ‌ها بکاهیم لذا باعث صرفه‌جویی در نور مصرفی و افزایش عمر لامپ می‌شود.
 6. عدم استفاده همزمان از نور پس‌زمینه، موضعی و تاکیدی: در اصول نورپردازی استفاده همزمان از نورپردازی محیطی، موضعی و تاکیدی آورده شده است. نور پس‌زمینه یا محیطی یک نورپردازی کلی برای محوطه به شمار می‌آید. نورپردازی موضعی (موردی) یک روشنایی متمرکز‌تر را برای کارهای عملی مثل پخت‌وپز، مطالعه فراهم می‌کند. نورپردازی تأکیدی برای برجسته و جذاب کردن آثار هنری یا جزییات معماری استفاده می‌شود. ترکیب این سه نوع نورپردازی کارآیی، زیبایی و درخشش دکوراسیون داخلی منزل با نورپردازی اصولی را امکان‌پذیر می‌کند.
 7. کنترل انواع نورپردازی به صورت جداگانه صورت نگیرد: برای استفاده بهینه و اصولی  از نورپردازی هر نوع این نور باید کنترل مخصوص به خود را داشته باشد تا بتوانید علاوه بر ذخیره انرژی، شدت و نوع نور را تنظیم کنید و همه‌ی چراغ‌ها باید امکان کاهندگی نور را داشته باشند. جهت کنترل نور با روش قدیمی از کلیدهای چندگانه استفاده می‌کنند، اما راه‌های بهتری نیز وجود دارد. از سیستم‌های جعبه‌ای دیواری قابل برنامه‌ریزی گرفته تا سیستم‌های بی‌سیم که از طریق تلفن یا لپ‌تاپ قابل برنامه‌ریزی و کنترل هستند.
 8. جهت تامین نور پس‌زمینه نباید از چراغ‌های دفنی در سقف‌های بلند استفاده شود: اگر برای تامین نور پس‌زمینه از چراغ‌های دفنی در سقف‌های بلند استفاده کنید موجب هدر رفتن انرژی نور می‌شود و فضا را نمی‌تواند خوب روشن کند در این شرایط باید از چراغ‌هایی استفاده شود که دارای افه‌های نوری متمرکز قوی هستند. البته بهتر است از چراغ‌های دیواری مثل لامپ مهتابی یا چراغ‌های آویزان استفاده کنید تا بتواند فضا را بهینه و مناسب روشن کند.

 

نورپردازی

 

روانشناسی نورپردازی

چگونگی طراحی نورپردازی در فضای داخلی می‌تواند رابطه‌ی مستقیمی با روحیه و روان ما داشته باشد یعنی نورپردازی مناسب و اصولی می‌تواند روحیه‌ی ما را تقویت کند در حالی که نورپردازی غیراصولی و نادرست ما را افسرده و دلگیر می‌کند. تجربه نشان داده است که وقتی افراد در معرض نور ناکافی قرار می‌گیرند احساس ناخوشایندی را در او ایجاد می‌کند. برای مثال فضایی را در نظر بگیرد که دارای آفتابگیر و نور زیادی باشد در این حالت فرد از این فضای گرم و دلپذیر، لذت می‌برد و در آنجا احساس شادی و رضایت دارد در حالی که اگر فرد در فضایی کم‌نور و دارای نور غیرمستقیم قرار گیرد احساس خستگی و افسردگی پیدا می‌کند چون فضا بی‌روح و سرد به نظر می‌رسد. در روزهای آفتابی که نور سایه‌روشن ایجاد می‌کند، فرد پرانرژی و فعال می‌شود در مقابل در روزهایی که هوا ابری است و هیچ سایه روشنی وجود ندارد فضا در نظر انسان راکد و خسته کننده می‌شود. تفاوت این ۲ روز گفته شده در کیفیت نور است.

 

روانشناسی نور

 

روانشناسان محیط‌نگر، طی تحقیقاتی تاثیرات نور را در اتاق‌هایی که انسان روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنند مورد بررسی قرار دادند و به یک نتیجه کلی رسیدند که مشخص می‌کند اتاق‌های شلوغ و نامرتب انسان‌ها را بیشتر تحریک کرده در حالی که اتاق‌های آرام و مرتب کمتر انسان‌ها را تحریک می‌کنند. فضایی برای انجام دادن کارهای سخت و دشوار (مانند خواندن کتابی پیچیده و یا نوشتن یک متن علمی که نیاز به تمرکز بیشتری است) مناسب است که افراد را کمتر تحریک کنند تا قادر باشند کارهایشان را به شکل بهینه انجام دهند لذا فضاهای مرتب که از نور کافی برخوردارند برای انجام دادن کارهای سخت مناسب هستند.

بنابراین می‌توان گفت وجود نور به عنوان عاملی موثر برای افزایش یا کاهش نیروی انسانی جهت انجام دادن کاری در موقعیتی است و این موقعیت هم بسته به نور می‌تواند مناسب یا نامناسب باشد لذا نسبت و تناسب میان ۳ نوع نورپردازی (نورپردازی پس‌زمینه، اصلی و محیط‌کار) فضای کلی اتاق را مشخص می‌کند.

انجام دادن کارهای بصری (مانند مطالعه) در محوطه‌ای مناسب است که از نظر نورپردازی خنثی باشد یعنی قسمت زیاد این محوط به واسطه‌ی نورپردازی دورنمای عقب روشن شود و نور قسمت باقیمانده‌ی آن توسط نورپردازی اصلی که دارای سایه روشن اندک است تامین شود و در کل فضاهای خنثی شایسته کارهای بصری است. فضای پرنور یا فضای کم‌نور و بدون سایه‌روشن مانند روزهای ابری خسته کننده و دلگیر است.

فضایی که توسط اندکی نور منتشر و مقدار بیشتری نور متمرکز روشن می شود، محیطی است پر تضاد که نور و سایه ای پر رنگ دارد. این نوع نورپردازی تحریکات را افزایش می دهد و حالات خاصی را بر می انگیزد.

فضایی که دارای نور پس‌زمینه‌ی اندکی است و مقدار بیشتر این نور از طریق نور متمرکز روشن می‌شود، دارای نور و سایه‌های پررنگ است به عبارت دیگر منجر به خلق محیط پرتضاد می‌شود. افراد هنگام قرارگیری در این محیط دچار تحریکات زیادی می‌شوند و حالات خاصی را در آن‌ها ایجاد می‌کند و مناسب فضای مسکونی نیست. این نوع نورپردازی حس همکاری و شادی را در انسان ایجاد می‌کند و از آنجا که دارای کنتراست (سایه روشن) بالاست منجر به جهت‌دهی بصری و تمرکز بیشتر می‌شود. به طور کلی فرد برای انجام دادن کارهای سخت و دشوار که نیاز به تمرکز زیادی دارد نیازمند فضایی آرام و خنثی از لحاظ نورپردازی است یعنی فضا زننده و محرک نباشد. انجام دادن کارهای معمولی روزمره در فضاهای با کنتراست بالا و نورانی و پرمحرک مناسب است چون محیط پرتضاد حس همکاری و شادی را در انسان بوجود می‌آورد.

رعایت اصول نورپردازی به انسان احساس آرامش و امنیت خاطر می‌دهد حتی می‌تواند منجر به افزایش نیروی انسانی جهت انجام دادن فعالیت‌های روزمره خویش اعم از دشوار و آسان بودن آن‌ها شود علاوه بر آن به زیبایی معماری (با برجسته کردن نقاط قوت معماری) و اکسسوری‌ها اضافه می‌کند. در مقابل نورپردازی نامناسب و غیراصولی نیز می‌تواند فرد را دچار سردرد، تصادم، عصبانیت، نگرانی، چشم درد، استرس و هیجان می‌کند علاوه بر آن فضا را هم به محیطی دلگیر و خسته‌کننده که فرد افسرده را پرورش می‌دهد تبدیل می‌کند.

 

روانشناسی نورپردازی

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی تاثیر نورپردازی در روحیه‌ی انسان و دکوراسیون داخلی پرداخته شده است. با رعایت اصول نورپردازی در فضای داخلی به اهداف مختلفی اعم از زیبایی معماری، روحیه‌ی انسان و… دست پیدا می‌کنیم. روانشناسی نورپردازی یکی از تاثیرات مهم نورپردازی است که این اصل مشخص می‌کند انسان نباید برای انجام دادن کاری که نیاز به تمرکز زیادی دارد در محیط پرنور و محرک قرار بگیرد با رعایت اصول نورپردازی باعث ایجاد احساس آرامش و امنیت و حتی افزایش نیرو جهت انجام فعالیت در فرد می‌شویم. پس در حالت کلی نورپردازی یک جریان بسیار تاثیرگذار در دکوراسیون و معماری داخلی و روان انسان دارد.

 


مبل اوین

**              مبل اوین              **

دیدگاه‌ها ۰

*
*